آیا بازار تایر در سال ۲۰۲۳ به ثبات می‌رسد؟

رئیس اتحادیه تایرسازان فرانسه ادامه داد: «طبق آمار بازارهای جهانی پرفروش‌ترین سایزها همچنان ۱۵ و ۱۶ اینچ هستند که ۵۳درصد فروش را به خود اختصاص می‌دهند. سایزهای ۱۷ و ۱۸اینچ نیز ۲۹‌درصد بازار را در اختیار دارند. اما درخواست برای تایرهای۱۳ و ۱۴اینچی همچنان رو به کاهش است. محصولات با قطر بیشتر از ۱۹‌اینچ نیز سهم ۵درصدی در بازار دارند.»

البته طبق داده‌های اتحادیه تایرسازان فرانسه، تایرهای چهارفصل همچنان پیشتاز هستند و به ۲۷درصد حجم فروش تایرهای خودروهای سواری در سال ۲۰۲۲ را به‌خود اختصاص داده‌اند.

از سوی‌دیگر باید به این نکته مهم نیز توجه داشت که تورم بر فروش لاستیک تاثیر بسزایی داشته به‌طوری‌که قیمت تایر ۱۳.۳درصد افزایش یافته است. این عامل (تورم) نقش مهمی در کاهش تقاضا و افت فروش برندهای ممتاز دارد و درواقع به نفع برندهای ارزان تمام شده است. البته ازسوی‌دیگر سهم ۱۶درصدی فروش سال ۲۰۲۲ نشان می‌دهد بخش محصولات TC۴ شاهد افزایش ۲درصد رشد در مقایسه با کاهش ۲‌درصدی برندهای پریمیوم بوده است و سهم آنها به ۵۴ درصد رسیده است.

با توجه به آنچه گفته شد؛ بازار در سال ۲۰۲۳ همچنان تحت‌تاثیر پیامدهای ناشی‌از نوسانات قیمت انرژی است. بازار درحال مواجهه با تغییرات جدی بوده و پیش‌بینی می‌شود این تحولات تا پایان سال و حتی اوایل سال آینده نیز ادامه داشته باشد. اما آنچه مسلم است؛ اینکه بازار جهانی تایر تحت‌تاثیر چالش‌های ژئوپلیتیکی، قیمت‌ها و رفتار مصرف‌کنندگان نهایی خواهد بود. با این حال، بازار لاستیک همچنان جذاب است به‌طوری‌که علاقه بازیگران این بخش را برانگیخته است.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/244738/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B3-%D8%A8%D9%87-%D8%AB%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%85%DB%8C-%D8%B1%D8%B3%D8%AF

دومینیک استمپفل در این زمینه افزود: «از سال ۲۰۱۵ به‌طور پیوسته تقاضا برای برندهای پریمیوم درحال کاهش بوده، روندی که بخش‌خصوصی را نیز دربر گرفته است. اما در نقطه مقابل به‌طور فزاینده‌ای شاهد رشد برندهای ارزان هستیم. به‌هرحال رانندگان به دلیل تورم، بدون توجه به کیفیت؛ خودرویشان را با محصولات ارزان‌تر تجهیز می‌کنند.»

بخوانید:  آغاز طرح اقساطی محصولات کرمان موتور + جزئیات

رئیس اتحادیه تایرسازان فرانسه بازار این محصول را به‌رغم وجود شوک تورمی اما سرزنده توصیف کرد. دومینیک استمپفل گفت: « در بخش فروش محصولات TC۴ (تورینگ، ون و ۴X۴) شاهد کاهش ۵.۶درصدی هستیم. البته این رقم براساس آمار فروش تولیدکنندگان لاستیک، مراکز فروش خودرو و همچنین فروش آنلاین به دست آمده است و به مارک‌های پریمیوم اشاره دارد. در بخش تایرهای سواری نیز میزان افت ۴.۹درصد و سهم بازیکنان اصلی این بازار ۱۶درصد از کل فروش است. البته پلت‌فرم‌های آنلاین، ۵درصد از بازار فروش را در اختیار دارند.»