آیا کاهش تولید باعث کاهش قیمت خودروهای تجاری می شود؟

قیمت در بازار خودروهای سنگین در ماه های اخیر کاهش یافته است. از ابتدای سال و پس از رشد نسبی قیمت خودروهای سواری و سنگین، روند کاهشی در بازار این خودروها آغاز شد. اگرچه قیمت ها همچنان بالاتر از آنچه که باید باشد، به گفته بسیاری از فعالان این حوزه، به دلیل کمبود عرضه نسبت به تقاضا در بازار، شکل کلی بازار نشان می دهد که قیمت ها تمایل به کاهش بیشتر دارد. طبیعتا این تمایل به کاهش در صورت افزایش حجم تولید و عرضه این خودروها در کشور پایدار خواهد بود. با این حال، طبق آمار منتشر شده، به نظر می رسد تولید در بخش خودروهای تجاری در سال جاری بیش از 20 درصد کاهش داشته است. این مشکل در ماه های آینده احتمالاً منجر به محدودیت عرضه و همچنین افزایش قیمت خودروهای سنگین در بازار خواهد شد.

بازار خودروهای تجاری به کدام سمت می رود؟

بازار خودروهای تجاری طی هفته های اخیر به دلیل برخی مسائل با رکود شدید و کاهش بیشتر قیمت ها در سه ماهه نخست سال جاری مواجه شده است.

در همین زمینه، میلاد خمیسیان، کارشناس بازار خودروهای تجاری به «دنیای خودرو» گفت: سه ماهه اول سال در بازار خودروهای سنگین و تجاری به دو بخش تقسیم می شود. در ماه اول و بخشی از اردیبهشت ماه به دلیل افزایش نرخ ارز شاهد افزایش بی سابقه قیمت ها بودیم. اما حتی تا پایان خرداد و روزهای اول تیرماه شاهد کاهش محسوس قیمت بسیاری از محصولات سنگین در بازار بودیم.

وی افزود: این روند حاکی از رکود قابل توجه در بازار خودروهای تجاری است به دلیل برخی مشکلات حاکم، رانندگان توانایی خرید این خودروها را از دست داده اند.

بخوانید:  نتایج یک نظر سنجی: دولت از صنعت خودرو خارج شود

این کارشناس بازار خودروهای تجاری در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه بازار به چه سمتی می رود، گفت: به نظر می رسد اگر نتیجه انتخابات برای بخش بزرگی از جامعه باشد و روند نرخ ارز کاهش پیدا کند، خودروی سنگین حتی به صورت موقت کاهش پیدا کند. بازار ظرف یک سال یا بیشتر کاهش خواهد یافت.

تخفیف از 3 تا 12 درصد قیمت ها در بازار کشنده

یک کارشناس بازار خودروهای تجاری از کاهش 3 تا 12 درصدی انواع کامیون در بازار خبر داد و گفت: روند کاهش قیمت در بازار بسته به مدل و میزان تقاضا و همچنین قیمت قبلی متفاوت است. کامیون ها.” این ماشین ها اما بسیاری از مدل های موجود در بازار شاهد کاهش بیش از 3 درصدی قیمت بوده اند.

خمیسیان افزود: این در حالی است که قیمت مدل های ولوو FH بیش از 12 درصد افت قیمت داشته است، اگرچه رقم فعلی بسته به مدل و سال ساخت همچنان بالاتر از محصول فعلی است، اما به نظر می رسد این محصول دارای یک افت قیمت است. تمایل زیادی برای کاهش قیمت و ایجاد قیمت واقعی است.

وی گفت: عرضه برخی از محصولات چینی با ویژگی های فراوان و همچنین ورود محدود محصولات کارکرده به بازار باعث کاهش تقاضا برای برخی از مدل ها و در نتیجه کاهش قیمت آنها نیز شده است. این فعال بازار گفت: البته ممکن است روند نزولی قیمت ها با چالش کاهش تولید همراه باشد و رشد قیمت در بازار خودروهای تجاری دوباره آغاز شود.

مشتریان اصلی خودروسازان شرکت های توزیع هستند

بخوانید:  روز گذشته، داخلی‌ ها و چینی‌ ها باز هم ارزان شدند

بحث کاهش قدرت خرید رانندگان موضوعی است که این نگرانی را ایجاد کرده است که تقاضا نه تنها در بازار، بلکه در کارخانه ها نیز کاهش یابد.

اما این فعال بازار کار و خودروهای تجاری این موضوع را رد کرد و گفت: به نظر نمی رسد میزان تقاضا از درب کارخانه برای انواع خودروهای تجاری سنگین و نیمه سنگین کاهش یابد توانایی بسیار پایینی برای خرید و تعویض خودروهای خود دارند، اما بخش اصلی و اساسی تقاضا در حال حاضر از سوی شرکت‌های تولیدی بزرگ است که سیستم توزیع بسیار قوی دارند.

خمیسیان تاکید کرد: مشتریان اصلی خودروسازان شرکت های پخش هستند کاهش شدید تولید در سال جاری از این رو بسیاری از شرکت های پخش به دنبال محصولات به روز و قدرتمند به سمت کارخانه ها خواهند رفت و به نظر می رسد رقابت داغی بین خودروسازان در این بخش وجود داشته باشد.

افزایش تقاضا برای کامیون توسط مشتریان

گرانی خودروهای سنگین و کمبود کالا و همچنین هزینه کم حمل بار باعث شده بسیاری از رانندگان بین شهری دچار مشکل شوند و به شغل های دیگر فکر کنند.

یک کارشناس حوزه بازار خودروهای تجاری از وجود مشکلات عدیده ای برای رانندگان خودروهای سنگین خبر داد و اظهار داشت: این مشکلات افراد زیادی را به سمت خرید کامیون برای حمل کالا در مناطق شهری سوق داده است که بازار بسیار بهتری نسبت به آن دارند. حمل و نقل بین شهری توگو کاهش قیمت کامیون و فرصت کار در شهر باعث افزایش تمایل به خرید این نوع حمل و نقل شده است.

بخوانید:  مهلت 3 روزه واریز وجه برای متقاضیان خودرو شاهین

خمیسیان همچنین تاکید کرد: نیاز به کامیون در خدمات شهری به شدت افزایش یافته و تقاضا برای آنها افزایش یافته است، اما باید دید میزان عرضه کامیون‌های خودروسازان در سال جاری چه تغییری خواهد کرد و آیا می‌توانند تولید را در این سال افزایش دهند. بخش یا نه.»

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249700/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D8%AA%D9%88%D9%84%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D8%B1%D9%85%D8%B2-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%D8%AC%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%B1%D8%A7-%D9%85%DB%8C-%DA%A9%D8%B4%D8%AF