احیای کارخانه خودروسازی «ونیراتو» پس از ۹ سال توسط سایپا

گفتنی است؛ خط تولید سایپا در ونزوئلا از سال ۱۳۹۴ متوقف شده بود و با سفر رییس‌جمهور کشورمان به آمریکای‌لاتین، راه‌اندازی مجدد این خط تولید در ونزوئلا مورد توافق قرار گرفت.دولت سیزدهم درصدد است سرمایه‌های راکد را به جریان بیندازد تا شاهد ارزآوری برای کشور باشیم.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با تاکید بر این‌که در سفر رئیس‌جمهور به آمریکای لاتین، مذاکرات سازنده‌ای درخصوص توسعه همکاری‌های مشترک در صنعت خودرو با کشور ونزوئلا انجام شد، گفت: «با نشست‌های صورت‌گرفته با طرف ونزوئلایی، قرار شد تولید و صادرات ۲۰۰هزار دستگاه خودرو سواری طی ۵سال، احیای کارخانه خودروسازی ونیراتو با مدیریت طرف ایرانی و همچنین ایجاد خط تولید خودروهای تجاری و مسافری در ونزوئلا، در دستور کار قرار گیرد.»

تیموری با تاکید بر این‌که سفر به آمریکای لاتین با هدف توسعه همکاری‌های مشترک و افزایش مبادلات تجاری در دولت سیزدهم انجام شد، افزود: «کارخانه خودروسازی ونیراتو با مشارکت ۳۶ درصدی شرکت توسعه صنایع خودرو (با سهام‌داری ایران‌خودرو و سایپا) و ۶۴ درصدی موسسه ونزوئلائی کورپیونسا (وابسته به وزارت صنایع و تولید ملی ونزوئلا) در سال ۸۵ تاسیس شد و فعالیت آن تا سال ۱۳۹۴ ادامه داشت و بعد از آن تا سال ۱۴۰۰ کارخانه یادشده غیرفعال بود. اما با توجه به رایزنی‌هایی که دولت سیزدهم در راستای احیای روابط با کشورهای آمریکای لاتین انجام داد، از سال ۱۴۰۱ همکاری‌های مشترک مجدد آغاز شد. ظرفیت تولید این مجموعه سالانه ۳۰هزار دستگاه در سه شیفت کاری است.»

تامین مالی پروژه تولید خودرو از محل اعتبارات دولت ونزوئلا

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با اشاره به این‌که فعال‌سازی کارخانه خودروسازی ونیراتو و صادرات خودروهای کامل به ونزوئلا و سایر کشورهای آمریکای لاتین ارزآوری مناسبی برای کشور خواهد داشت، گفت: «براساس مذاکرات صورت‌گرفته با دولت ونزوئلا، پیشنهاد شد که با مدیریت گروه خودروسازی سایپا، در یکی از کارخانه‌های غیرفعال این کشور که پیش از این تولیدکننده خودروهای تجاری، کار، ون و سواری بود، مجددا این نوع خودروها تولید شود و تامین مالی این پروژه استراتژیک از محل اعتبارات دولت ونزوئلا خواهد بود که در نهایت با موافقت طرفین قرارداد، فعال‌سازی کارخانه ونزوئلا با حضور رئیس‌جمهور و وزیر صنایع و تولید ملی این کشور امضا شد. بدین ترتیب،‌ این شرکت بعد از گذشت ۹ سال در بخش تولید سواری راه‌اندازی و با مدیریت سایپا شروع به تولید خودروی سواری می‌کند.»

بخوانید:  فروش ۱.۱ میلیون دستگاهی خودرو برقی در ایالات‌متحده طی سال ۲۰۲۳

مشارکت در صنعت قطعه‌سازی ونزوئلا

صادرات ۲هزار دستگاه از محصولات سایپا به ونزوئلا

تیموری درخصوص برنامه‌های آتی که تهران با کاراکاس در صنعت خودرو دارد، تصریح کرد: «بر اساس مذاکرات انجام‌شده، قرار است در ماه‌های پیش رو، با استفاده از توان مهندسی که در قطعه‌سازی کشور وجود دارد، در توسعه صنعت قطعه ونزوئلا مشارکت کنیم و همچنین بخشی از نیاز کشور مانند رینگ آلومینیومی را از آن محل تامین کنیم. بدین ترتیب که این قطعه در ونزوئلا تولید شده و به ایران ارسال شود.

درمجموع از سال ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ به مدت ۹ سال، ۱۱هزار و ۶۰۵ دستگاه تورپیال در این کشور تولید شد که مشتمل بر ۵هزار و ۱۶۵ دستگاه پراید ۱۴۱ تا پایان سال ۹۰ و تعداد ۶هزار و ۴۴۰ دستگاه پراید ۱۳۲ از سال ۱۳۹۰ به این‌سو بوده است. در سال ۱۴۰۱ صادرات یک‌هزار دستگاه ساینا و کوییک تولیدی گروه خودروسازی سایپا به این کشور آمریکای‌لاتین در دستور کار قرار گرفت و تا پایان امسال نیز یک‌هزار دستگاه دیگر از این دو خودرو راهی بازار ونزوئلا خواهد شد.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/244806/%D8%A7%D8%AD%DB%8C%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D8%AE%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D8%AA%D9%88-%D9%BE%D8%B3-%D8%A7%D8%B2-%DB%B9-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%88%D8%B3%D8%B7-%D8%B3%D8%A7%DB%8C%D9%BE%D8%A7

در سال‌های اوج روابط ایران و ونزوئلا توافق شد که ایران برای تولید خودروهای سمند و پراید در ونزوئلا سرمایه‌گذاری کند. در همین راستا شرکت مشترکی به نام ونیراتو (Venirauto) تاسیس شد و نام «تورپیال» برای پراید انتخاب و مونتاژ این خودرو در کاراکاس، پایتخت ونزوئلا شروع شد.

وی با بیان این‌که تا ماه‌های آینده ۲هزار دستگاه از محصولات گروه خودروسازی سایپا به ونزوئلا صادر می‌شود، گفت: «شبکه خدمات پس از فروش محصولات سایپا در شهرهای اصلی کشور ونزوئلا فعال شده است. پیش از این، گروه خودروسازی سایپا ۸ نمایندگی خدمات پس از فروش داشت که فعالیت آن متوقف شده بود. توسعه شبکه خدمات پس از فروش گروه سایپا در کشور ونزوئلا از دیگر اقداماتی است که در ماه‌های آینده در این کشور دوست، انجام می‌شود.»

بخوانید:  جریمه خودروسازان برای تولید خودروهای پر مصرف

وی با تاکید بر این‌که در سیاست‌های جدید همکاری‌های مشترک، خط تولید خودروهای تجاری و مسافری در ونزوئلا ایجاد خواهد شد و در راستای آن می‌توان صادرات به سایر کشورهای آمریکای لاتین را دنبال کرد، گفت: «صادرات خودروهای کامل و قطعات منفصله به ونزوئلا از دیگر برنامه‌هایی است که گروه خودروسازی سایپا در دستور کار خود قرار داده و قرار است خط تولید خودروی تجاری، توسط سایپا راه‌اندازی شده و در اختیار این گروه خودروسازی قرار گیرد.»

محمدعلی تیموری که به همراه رئیس‌جمهور و هیات سیاسی و اقتصادی کشورمان به آمریکای لاتین سفر کرده است، درباره دستاوردهای گروه خودروسازی سایپا در روزهای اول سفر به ونزوئلا، اظهار کرد: «در سفر دوروزه رئیس‌جمهور به ونزوئلا و قبل از آغاز سفر او به نیکاراگوئه، تفاهم‌نامه‌ای با دولت ونزوئلا برای تولید و صادرات ۲۰۰هزار دستگاه خودرو سواری طی ۵ سال منعقد و همچنین بنا شد در فصل جدید همکاری‌ها، کارخانه خودروسازی ونیراتو با مدیریت طرف ایرانی احیا شود.»