بررسی موانع اجرای مصوبات واردات خودرو

کمیسیون صنایع مجلس با دعوت از وزیر محترم صمت و رئیس بانک‌مرکزی جلسه‌ای برگزار کرد و خواستار بررسی موانع اجرای واردات خودرو و همچنین سرانجام مصوبات مجلس در حوزه واردات خودرو را از بانک مرکزی و وزارت صمت شده است. در نهایت مقرر شد بانک مرکزی و وزارت صمت روش‌های تامین ارز برای واردات خودرو را با جدیت دنبال کنند و تصمیم نهایی در جلسه تکمیلی اتخاذ شود.

نظر بانک‌مرکزی در خصوص پیشنهاد کمیسیون صنایع مبنی بر استفاده از ارز با منشأ خارجی برای واردات خودرو چیست؟

یکی از راهکارهایی که طی چند سال گذشته بارها از فعالان این حوزه مطرح شده، واردات خودرو بدون انتقال ارز یا خرید اعتباری از شرکت های مادر است البته بانک‌مرکزی در این زمینه نظری نداشت اما به هر حال استفاده از ارز با منشأ خارجی یا ارزهای خانگی می‌تواند واردات خودرو به کشور را تسهیل کند.

اقدامات مجلس برای تسهیل واردات و عرضه خودرو باکیفیت خارجی طی سال گذشته چه بوده است؟

آیا محدودیت‌های ارزی عامل تعلل دولت در واردات خودرو است؟

روح‌اله عباسپور، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس درخصوص دستاوردهای این جلسه گفت: «مجلس در راستای تنظیم بازار، ارتقا کیفیت و کاهش قیمت خودرو مصوباتی را برای واردات خودروهای نو و کارکرده در قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ و همچنین قانون ساماندهی صنعت خودرو به تصویب رساند اما متاسفانه تاکنون اقدامات جدی برای واردات خودرو به کشور صورت نگرفته است.»

نگرانی‌های مطرح‌شده درخصوص تاثیر واردات خودرو بر منابع ارزی کشور قابل درک است اما باتوجه به دستور رئیس‌جمهور مبنی‌بر اجرای لایحه واردات خودروهای کارکرده مشخص است مشکلی برای تامین ارز خودروهای وارداتی وجود ندارد.

بخوانید:  باز شدن سامانه یکپارچه در شهریور

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/245434/%D8%A8%D8%B1%D8%B1%D8%B3%DB%8C-%D9%85%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B9-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%B5%D9%88%D8%A8%D8%A7%D8%AA-%D9%88%D8%A7%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88