تحقیقات «توتال» برای استفاده از آمونیاک به‌عنوان سوخت کشتی

این مجموعه طی تحقیقات خود کاربردهای این سوخ را بررسی می‌کند. یکی از واحدهای توتال‌انرژی در ژوئیه سال ۲۰۲۰ موفق به تجاری‌سازی هیدروژن پاک (سبز) شد و به همین علت این شرکت علاقه‌مند است ترویج این سوخت را پیگیری و خود را به عنوان پایه‌گذار عرضه یک سوخت جدید به دنیا معرفی کند.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/245339/%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D8%AA%D9%88%D8%AA%D8%A7%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D9%85%D9%88%D9%86%DB%8C%D8%A7%DA%A9-%D8%A8%D9%87-%D8%B9%D9%86%D9%88%D8%A7%D9%86-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%DA%A9%D8%B4%D8%AA%DB%8C

ازسوی‌دیگر توتال در بخش جداگانه‌ای به بررسی روند تامین، پالایش، تولید، بسته‌بندی و حمل سوخت‌های آمونیاکی می‌پردازد تا بررسی کند تا چه حد در کاهش اثر کربن موثر هستند.

در طبیعت می‌توان آمونیاک سبز را در روند تولید هیدروژن‌سبز با استفاده از برق تجدیدپذیر تولید کرد و حداقل در تئوری می‌توان سوختی داشت که کمترین تاثیر را در آب‌وهوای زمین دارد. البته سازمان بین‌المللی دریانوردی (IMO) نیز به‌عنوان یک توسعه پژوهش درباره امکان استفاده از این ماده را در صنعت دریایی توصیه کرده بود.

در هدف‌گذاری حذف چرخه مصرف کربن؛ آمونیاک، یک سوخت امیدوارکننده به نظر می‌رسد، چراکه حداقل برای کشتی‌های بزرگ که در اعماق دریا صفر می‌کنند، می‌تواند به میزان قابل‌توجهی به کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای کمک کند.

۲۲ امضاکننده دیگر این قرارداد شامل شرکت‌های Itochu Enex،Itochu، Abs،Anglo American،Classnk ،DNV،Equinor،گروه فلزات Fortescue ،Genco شیپینگ اند ترندینگ JeraیK-line ،MAN Energy Solutions ،Mitsui E&S Machinery، Nihon Shipyard،NS United ،Pavilion Energy،Trafigura، صنایع Ube ،Uniper SE، Uyeno Transtech،Vale و ترمینال Vopak سنگاپور هستند.

در آخرین تلاش‌های توتال‌انرژی که با ۲۲ شرکت پیشرو در صنایع مختلف شکل گرفت، درنهایت این ۲۳شرکت به یک تفاهم‌نامه مشترک (MoU) رسیده‌اند که طی آن آمونیاک به‌عنوان سوخت جایگزین دریایی مورد مطالعه قرار خواهد گرفت. البته این سوخت قرار نیست فقط در کشتی‌ها مورد بهره‌برداری قرار بگیرد و در معادن دریایی، تولید برق، مواد شیمیایی، ترمینال‌های کشتیرانی، کشتی‌سازی، کارخانه‌های دریایی، مخازن دریایی و طبقه‌بندی‌های دیگر نیز کاربرد دارد.

بخوانید:  اقدامات کنترلی بازار یا کاهش نرخ ارز؟

از سال ۲۰۱۹ توتال‌انرژی به عنوان یکی از اعضای انجمن انرژی آمونیاک شناخته شد و همچنان در حال ترویج مزایای استفاده از این ماده به عنوان سوخت پاک است.

تحقیقات مشترکی که براساس این توافق انجام خواهد شد، چارچوب مشخصی برای به چالش کشیدن صنایع مختلف برای همگام‌سازی استفاده از سوخت‌های آمونیاکی دارند. البته شرکت‌های مشارکت‌کننده در این طرح فرصت خواهند داشت با روند حذف کربن در صنعت خود همراه شوند. این روند شامل ارزیابی ایمنی کشتی که با سوخت آمونیاک حرکت می‌کند و همچنین کارآیی این سوخت و میزان انتشار آلاینده‌های آن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

همچنین اخیرا برای ارزیابی پتانسیل‌های فنی این سوخت توتال‌انرژی اقدم به استفاده از این مواد به صورت آزمایشی کرده است. البته این شرکت به همین ۲۲ شرکت بسنده نکرده و در حال تعامل با سایر سردمداران صنعت دریایی دنیاست تا این پروژه را با توان هرچه بیشتر پیش ببرد.