تخلیه نخاله های ساختمانی در محدوده قانونی جاده ها!

تولید روزانه 900 تن نخاله ساختمانی در یزد!

ریختن ضایعات و مصالح ساختمانی در معابر، خطوط ریلی و حریم قانونی آنها در داخل یا خارج از محدوده قانونی شهرها بر اساس ماده 7 قانون ایمنی راه ها ممنوع است.

چندی پیش مدیرکل راهداری و حمل و نقل زمینی استان گلستان در این خصوص گفت: در صورت شناسایی پلاک خودروهای حمل نخاله ساختمانی به مراجع قضایی و قانونی ارائه می شود اما این متهمان شبانه اقدام به این کار می کنند. . روز و شبی که احتمال شناسایی آنها وجود دارد ضعیف است

همانطور که رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری یزد تصریح کرد: بر اساس یک برآورد تقریبی روزانه 900 تن نخاله ساختمانی در یزد تولید می شود و هدف این سازمان ارتقای سطح پاکیزگی معابر، بهداشت عمومی، بهبود منظر شهری، افزایش ضریب ایمنی و جلوگیری از انسداد راه های ناشی از زهکشی، اقداماتی برای ساماندهی، ذخیره سازی و انتقال موقت فاضلاب و مکانیزه کردن فاضلاب با استفاده از سطل های مخصوص انجام شده است.

محمدرضا برزیکار ادامه داد: شهروندان هنگام تعمیرات و بازسازی اماکن عمومی و مسکونی باید با سازمان مدیریت پسماند شهرداری مشورت کنند تا پس از برآورد کارشناسان میزان خاک و پسماند تولیدی، خدمات حمل پسماند به آدرس مورد نیاز ارسال شود.

پلیس از رانندگان می خواهد نخاله های ساختمانی را حمل کنند

چندی پیش در جاده امام علی (علیه السلام) به سمت جنوب، آوار و سنگ از یک کامیون باری در حال حرکت افتاد که باعث کندی حرکت و خطر برای سایر خودروها شد.

بر اساس اطلاعیه پلیس آگاهی، با توجه به اهمیت موضوع بلافاصله اکیپی از راهداری 25 پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در این محدوده حاضر شد.

بخوانید:  ون‌ های شرکت پست فرانسه، آزمایشگاه «میشلن» شدند

معاون آموزش و فرهنگ راهنمایی و رانندگی پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ در این خصوص گفت: ریزش زباله از کامیون ها خطرات زیادی را به همراه دارد و خدای ناکرده اگر به شیشه خودرو برخورد کند، زیر لاستیک قرار بگیرد و یا به سر و صورت رانندگان عبوری برخورد کند. . در مورد عابران پیاده، تمام مسئولیت و عواقب آن بر عهده راننده کامیون است.

در نهایت از رانندگان زباله های ساختمانی خواسته شد که هنگام حمل بارهایی که در معرض باد هستند، مهار شده و مطمئن شوند که بار قبل از حرکت محکم است و حرکت نمی کند.

کارشناسان همچنین تایید می‌کنند که رها کردن نخاله‌های ساختمانی در ورودی شهرها مستلزم جریمه است و در صورت عدم رعایت این نکته توسط پیمانکاران و شرکت‌های حمل‌ونقل مواد و رها کردن زباله در ورودی شهرها، خودروهای آن‌ها برای اولین بار به مدت ۶ ماه توقیف می‌شود. و در موارد زیر جرائم تعلق می گیرد و باید مبلغ معینی بپردازند.

شناسایی خودروهای متخلف با استفاده از دوربین مداربسته

نماینده سیاسی و اجتماعی استان اهواز درباره این موضوع گفت: خودروهایی که به صورت غیرمجاز نخاله های ساختمانی را در اهواز حمل و تخلیه می کنند توسط دوربین های مدار بسته شناسایی می شوند.

سلطان محمد رضوانی ضمن گلایه از افزایش تخلیه و انباشت نخاله های ساختمانی در شهر اهواز گفت: متأسفانه خودروها به صورت غیرمجاز شبانه در نقاط مختلف اهواز نخاله های ساختمانی را حمل و تخلیه می کنند و باعث زشت شدن شهر و به خطر افتادن سلامت مردم می شود. . او بود

بخوانید:  پیشنهادی به آقای رئیس‌ جمهور!

وی در ادامه گفت: شهرداری اهواز برای شناسایی مالکان این خودروها و برخورد با آنها با استفاده از دوربین های مداربسته راهکار ارائه کرد. رضوانی گفت: 180 دوربین مداربسته به زودی در اهواز نصب می شود که شناسایی خودروهای متخلف را تسهیل می کند.

نماینده سیاسی و اجتماعی استانداری اهواز افزود: شهرداری اهواز نیز به دنبال کدگذاری این خودروها و ساماندهی روند تخلیه زباله های ساختمانی است و تنها خودروهای کددار مجاز به جمع آوری و تخلیه زباله هستند.

وی با اشاره به اینکه در اهواز نقاطی برای تخلیه نخاله های ساختمانی وجود دارد، تصریح کرد: متخلفان زیادی شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شده اند.

مدیرعامل سازمان خدمات خودرویی شهرداری اهواز پیش از این از انتقال 85 هزار مترمکعب زباله ساختمانی باقی مانده در مناطق مختلف شهر و تخلیه به اماکن مجاز خبر داده بود.

عدم نظارت

این روزها تخلیه غیرمجاز نخاله های ساختمانی در حاشیه معادن شهرقدس و دو طرف جاده ملارد و شهریار به معضلی تبدیل شده که تخریب محیط زیست، تهدیدات بهداشتی و تضییع حقوق شهروندی را به دنبال دارد. به نظر می رسد اجرای دقیق قانون مدیریت پسماند نیازمند اراده جدی دستگاه های اجرایی است و در این راستا شهرداری ها نقش مهم و موثری در کنترل این معضل دارند.

یک کارشناس پلیس راهنمایی و رانندگی نیز در این باره می گوید: زباله های تهران باید به محل دفن مصوب، دره آبعلی منتقل شود، اما به دلیل عدم نظارت، کامیون ها از جاده شهرقدس و جاده چیتگر می آیند!

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249725/%D8%AA%D8%AE%D9%84%DB%8C%D9%87-%D9%86%D8%AE%D8%A7%D9%84%D9%87-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AD%D8%B1%DB%8C%D9%85-%D9%82%D8%A7%D9%86%D9%88%D9%86%DB%8C-%D8%B1%D8%A7%D9%87%D9%87%D8%A7