راه حل دور شدن از سوخت های فسیلی در باد نهفته است

انواع مختلفی از انرژی های تجدیدپذیر از جمله انرژی خورشیدی، باد، آب، امواج دریا، زیست توده و زمین گرمایی وجود دارد. اگر به این مقوله دقت کنیم، متوجه می شویم که همه آنها در واقع از خورشید منشا می گیرند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی انرژی (PAON)، انرژی را می توان مهمترین رکن و شاخص توسعه یافتگی هر کشوری دانست. انرژی چیزی است که صنعت را به حرکت در می آورد و اقتصاد را توسعه می دهد، بنابراین یافتن منابع انرژی چالشی برای جوامع است. این موضوع زمانی آشکارتر می شود که یکی از منابع اصلی انرژی، یعنی سوخت های فسیلی، عواقبی داشته باشد که قابل جبران یا تحمل نباشد.

متأسفانه تغییرات اقلیمی و آب و هوایی ناشی از مصرف سوخت های فسیلی به قدری زندگی مردم را تحت تأثیر قرار داده است که ادامه روند فعلی مصرف سوخت های فسیلی ممکن نیست.

هر جسم متحرک دارای نوعی انرژی به نام انرژی جنبشی است. جریان هوا همچنین دارای انرژی جنبشی است و با توجه به حجم انبوه هوای اطراف ما، تنها می توانیم تصور کنیم که چقدر انرژی باد وجود دارد.

توربین های بادی وسایلی هستند که می توانند این انرژی را دریافت کرده و با شکل هندسی خود به انرژی مکانیکی تبدیل کنند. آسیاب‌های بادی که در گذشته‌های دور مورد استفاده قرار می‌گرفتند، در واقع توربین‌های بادی هستند که از تولید انرژی آنها برای کارهایی مانند آسیاب گندم یا برش چوب استفاده می‌شد.

لازم به تاکید است که اولین توربین های بادی (طبق اسناد تاریخی) به دوران ایرانیان باستان باز می گردد و نمونه هایی از آنها در منطقه سیستان موجود است. اولین رکورد استفاده از انرژی باد برای تولید برق در ایران به دهه 1970 برمی گردد، زمانی که توربین های بادی 660 کیلوواتی در منطقه منجیل و بینالود نصب شد.

بخوانید:  اژدهای زرد بازار خودروی ایران را می بلعد!

پس از آن روند پیشرفت بسیار کند بود اما اکنون با توجه ویژه اسناد بالادستی و وزارت نیرو، روند طراحی، ساخت و نصب توربین های بادی در ایران سرعت گرفته است. در حال حاضر یک توربین بادی ملی 2 مگاواتی در موسسه تحقیقاتی نرو طراحی شده است.

یک توربین بادی 2.5 مگاواتی در شرکت مبنا در حال تولید است و آخرین نیروگاه بادی با ظرفیت 50 مگاوات در خرداد 1403 در منطقه مل نادر استان سیستان و بلوچستان به بهره برداری رسید.

بر اساس آمار سازمان انرژی های تجدیدپذیر و بهره وری برق (ساتبا)، 366 مگاوات برق از طریق توربین های بادی در ایران تولید می شود.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249670/%D8%B1%D8%A7%D9%87-%D8%AD%D9%84-%DA%AF%D8%B0%D8%B1-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%D9%81%D8%B3%DB%8C%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%AF%D8%B3%D8%AA%D8%A7%D9%86-%D8%A8%D8%A7%D8%AF