شهروندان حق دارند خودروی باکیفیت و با قیمت مناسب خریداری کنند

با وجود سهم اندک دولت در شرکت های بزرگ خودروسازی، انتظار می رود دولت جدید بیش از آنکه متولی امر باشد، در حوزه مقررات گذاری در حوزه خودروسازی مشارکت داشته باشد، زیرا تصاحب این صنعت توسط دولت یکی از چالش هایی است که چالش های زیادی را ایجاد کرده است. مشکلات بازار خودرو و خودروسازان در این سال ها و حتی کمیت، کیفیت و نحوه عرضه محصول به بازار نیز مشکلات زیادی را ایجاد کرد که امیدواریم در دولت جدید شاهد حل آن باشیم.

دولت باید صنعت خودرو را حمایت، هدایت و نظارت کند. در واقع از آنجایی که دولت از فعالیت واحدهای تولیدی در حوزه اشتغال، مالیات و… سود می برد، باید از تولیدکنندگان نیز حمایت کند. از سوی دیگر دولت نیز باید با نظارت بر جریان تولید و منافع مصرف کنندگان با شناسایی سطح نیاز و روند، بستری برای هدایت این شرکت ها فراهم کند.

واردات خودرو یکی از چالش های مهم بازار خودرو است. با وجود آزادسازی واردات در دولت سیزدهم، روند واردات همچنان به کندی پیش می رود و کمبود ارز برای واردکنندگان باعث شده تا خودروهای بسیار کمی وارد کشور شوند. در حالی که بازار خودرو سال به سال به خودروهای بیشتری نیاز دارد و هر سال تقاضا در این بازار افزایش می یابد.

البته منظور ما واردات خودرو یا تامین ارز مورد نیاز توسط دولت نیست، بلکه منظور ما بسترسازی واردات است و برای تحقق این امر باید از توان بخش خصوصی و اشخاص حقیقی و حقوقی استفاده کرد. باید از منبع خارجی استفاده کنید. پس از بررسی های بانک مرکزی، این ارز از طریق واردات خودرو به کشور اجازه ورود پیدا می کند.

بخوانید:  اکستریم TXL؛ بلندقامت پویا و جسور

متاسفانه علیرغم آزادسازی واردات خودرو از سوی مجلس یازدهم، این سیاست به طور کامل از سوی دولت اجرایی نشده است، در حالی که واردات خودرو می تواند به ایجاد تحولی اساسی در تولید خودرو داخلی و رقابت پذیری صنعت و بازار خودروی داخلی کمک کند.

خرید خودرو با کیفیت بالا و قیمت مناسب حق هر شهروندی است. دولت با ایجاد بستر مناسب در زمینه تولید و عرضه خودرو، قطعا می تواند به ارتقای کیفیت خودروهای تولیدی و کنترل قیمت خودرو در کشور کمک کند.

با رشد عرضه خودرو، دور شدن از سیاست های تکلیفی و منطقی شدن قیمت خودرو در بازار و از نظر امکان فراهم شدن شرایطی مانند فروش اقساطی و ارائه تسهیلات کم بهره، قطعا امکان کمک به ارائه خودرو به خانواده ها و جلب رضایت مصرف کنندگان وجود دارد.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249891/%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%A8%D8%A7%DA%A9%DB%8C%D9%81%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D8%A8%D8%A7-%D9%82%DB%8C%D9%85%D8%AA-%D9%85%D8%B9%D9%82%D9%88%D9%84-%D8%AD%D9%82-%D8%B4%D9%87%D8%B1%D9%88%D9%86%D8%AF%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA