طرح جدید ترافیک از سال آینده در تهران اجرا می شود

نگاه پلیس به طرح ترافیک جدید تهران

آذرماه سال گذشته رئیس کمیته حمل و نقل شورای شهر تهران از اجرایی نشدن طرح جدید ترافیک در سال جاری خبر داد و اظهار داشت: شهرداری تهران مطالعات خود را برای تغییرات در اجرای طرح ترافیک فعلی آغاز کرده است. که قرار بود این طرح در نیمه دوم سال جاری مورد بازنگری قرار گیرد و به صورت آزمایشی اجرایی شد و این طرح در سال آینده اجرایی می شود.

جعفر تشری هاشمی گفت: اما شهرداری تهران با عنایت به فوریت کار شورای شهر در دو ماه باقی مانده از سال که بر روی بازنگری آن متمرکز می شود، هنوز طرح ترافیک جدید را برای بررسی به شورای شهر ارائه نکرده است. بودجه، بررسی این لایحه قانونی که هنوز در دست بررسی است، امکان ندارد شورای شهر در زمان باقیمانده ارائه نشود. اما چند هفته پیش رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ از اجرایی نشدن طرح جدید ترافیک تهران در سال جاری خبر داد.

سرهنگ سید ابوالفضل موسوی پور با بیان اینکه هنوز بحث جدی با پلیس انجام نشده است، اما معتقدیم تغییرات در محدوده طرح ترافیک و … خوب است و نباید در مقابل تغییرات مقاومت کنیم باید بین پلیس و شهرداری تشکیل شود تا در مورد تغییرات طرح ترافیک به نتیجه برسد.

لزوم بازنگری در طرح ترافیک تهران

چند روز پیش مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران از آغاز بررسی جدید طرح ترافیک پایتخت و اجرای آن از سال آینده خبر داد. شهریار افندی زاده با بیان اینکه طرح ترافیک شهر تهران پس از گذشت چندین سال نیاز به بازنگری دارد، گفت: بر همین اساس در تلاش هستیم در حوزه های ترافیکی، اقتصادی، اجتماعی، آلودگی هوا و … طرح ترافیکی داشته باشیم و این بود. تصمیم گرفت که امسال بررسی ترافیک فعلی از طریق تماس باشد.

بخوانید:  نگاهی به غرفه شرکت کرمان موتور در نمایشگاه تحول صنعت خودرو

وی با بیان اینکه مقرر شد اجرای این مطالعات به محققین دانشگاهی سپرده شود تا ابعاد مختلف اجرای طرح ترافیک در شهر تهران را با ابعاد پژوهشی بررسی کنند و در این مناقصه تعدادی از دانشگاه ها شرکت کردند موضوع برای پروژه انتخاب شد.

افندی زاده با تایید اینکه در این طرح به 10 محور پرداخته می شود، گفت: ابتدا کلیات طرح بررسی می شود، محدوده اجرای طرح بررسی می شود و مشکل و افق زمانی مشخص می شود. پس از آن پیشینه طرح ترافیک تهران و تجربیات سایر کشورها بررسی می شود. همچنین این طرح برای شناسایی نیازهای افراد مختلف و ارزیابی عملکرد طرح ترافیک در موضوعات مختلف از جمله بهبود آلودگی هوا، بهبود جریان ترافیک، اثرات اقتصادی و غیره مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است.

می توان تغییراتی در حوزه آلودگی هوا ایجاد کرد

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک تهران با بیان اینکه در گذشته رغبت چندانی برای تحلیل و ارزیابی حرکت خودروهای سبک و سنگین در محدوده ترافیکی وجود نداشت و در بررسی های جدید این موضوع را در دستور کار قرار داده ایم، گفت: بیان کرد: کالاهایی با انواع خودروهای سبک و سنگین در مقاطع زمانی مختلف در محدوده طرح توزیع قرار می گیرند و این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد.

موضوع حمل و نقل بار را نیز در مطالعات جدید گنجانده ایم و در مطالعات جدید نگاه کامل تری به مقوله کالا خواهیم داشت. وی با بیان اینکه یکی از محورهای بررسی مطالعات طرح ترافیک تعیین عوامل موثر در عملکرد است، گفت: طرح فعلی از نظر اقتصادی، عملکردی، قیمت گذاری و … مورد بررسی قرار می گیرد و پس از آن امکان سنجی انجام می شود. مطالعه انجام می شود محدودیت های طرح ترافیک نیز یکی دیگر از محورهای این طرح است. این بررسی برای پاسخ به این سوال تنظیم شده است که آیا می توان مرزها را تغییر داد. البته مراقب باشید که طرح ترافیک در محدوده اولیه پارامتری برای کل شهر باشد. اما در زمینه آلودگی هوا می توان تغییراتی ایجاد کرد که باید به آن توجه کرد.

بخوانید:  طرح فروش ویژه هایما 7X برای متقاضیان سیستم یکپارچه

تصمیم گیری در مورد خودروهای برقی

افندی زاده همچنین گفت: موضوع قیمت گذاری شاخص مهمی در کاهش تقاضا است که باید در بررسی طرح ترافیک مورد بررسی قرار گیرد، با این احتیاط که طرح ترافیک فعلی به سه بازه زمانی پیک صبحگاهی، غیر پیک و عصر اوج تقسیم می شود. و این تقسیم بندی به گونه ای است که قیمت گذاری تاثیر داشته است و در این بررسی باید در مورد خودروهای برقی نیز تصمیم گیری شود.

همچنین مقرر شد قیمت گذاری ترافیک باربری را به صورت شخصی تری مشاهده کنیم تا در نهایت خلاصه ای از آن به ما ارائه شود تا در ابتدا ببینیم که اجرای طرح چه تاثیری بر آسیب شناسی دارد و چه تغییراتی می تواند در اجرای آن موثر باشد. طرح ترافیک با توجه به تعیین کننده های ذکر شده.

مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهر تهران در خصوص کاهش یا گسترش محدوده اجرای طرح ترافیک، تاکید کرد: در تعیین حریم حد اول، سازمان شهری داریم که با تکیه بر آن حداکثر پوشش را دارد. از و ادامه داد: 5 درصد از شهر تهران آلودگی هوا را می توان تغییر داد و یا زوج و فرد مشاور باید بررسی های لازم را انجام دهد و حتما در بررسی طرح این موضوع را مد نظر قرار خواهد داد. البته اجرای تغییرات محدوده در طرح ترافیک دشوار است. اما در برابر آلودگی هوا مقاوم است که هنوز در این زمینه تحقیق نشده است.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249586/%D8%B7%D8%B1%D8%AD-%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%81%DB%8C%DA%A9-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D8%AA%D9%87%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%A7%D8%B2-%D8%B3%D8%A7%D9%84-%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%85%DB%8C-%D8%B4%D9%88%D8%AF