موقعیت نامزدها در مورد صنعت خودرو مشخص نیست

یکی از اعضای هیئت تحریریه روزنامه دنیای خودرو در این باره نوشت:

اقتصاد دغدغه اصلی مردم در شرایط فعلی است و بخشی از سبد مخارج خانوارها هزینه های حمل و نقل و خودرو است. وضعیت خودرو در ایران آشفته است. هم از نظر کیفیت و هم از نظر کمیت. بازار خالی از برندهای معروف خارجی است و مردم گزینه های محدودی برای خرید خودرو و رفع نیازهای خود دارند.

از طرفی قیمت ها با بازار جهانی قابل مقایسه نیست و با پول ماشین های روز دنیا باید در ایران ماشین چینی سوار شد. به غیر از آن، پس از مسکن و هزینه های مربوط به غذا، بهداشت و درمان، خودرو یکی از موضوعات مورد بحث در مجامع ایرانیان است که سال هاست به کشور وارد می شود و شرکت های واردکننده نیز طرح های متنوعی را برای فروش در نظر گرفته اند. فروش آنها اکنون خواسته مردم است.

فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار همچنان وجود دارد و خبری از همکاری شرکت های بزرگ جهانی با خودروسازان داخلی برای تولید محصولات درجه یک جهانی نیست. اما مهمتر از همه این است که نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری برنامه و خط مشی خاصی برای این صنعت ارائه نکردند. حتی نمی توان امیدوار بود که در دولت آینده چشم انداز روشنی برای این صنعت وجود داشته باشد.

از سوی دیگر خبری از حضور کارشناسان و کارشناسان در تیم های تخصصی هر یک از کاندیداها در فضای مجازی و رسانه های متخصص در حوزه خودرو نیست تا برنامه ای که در نظر دارند در حوزه خودرو مشخص کنند. خودروسازی و آینده این صنعت چیست؟

بخوانید:  وعده های جدید در خصوص عرضه خودروهای اقتصادی

در چهار سال آینده باید منتظر خودروهای وارداتی با آپشن های کمتر باشیم یا این صنعت به چینی ها واگذار می شود؟ آیا غیر از چین شریک تجاری دیگری در حوزه تولید وجود دارد یا باید همان خودروهای تکنولوژی قدیمی در صنعت خودروسازی کشور تولید شود؟

در بحث پراکندگی موضع مشخصی وجود ندارد و رسانه های تخصصی نیز مطالباتی را به نامزدهای ریاست جمهوری و تیم های اقتصادی و صنعتی آنها ارائه نکردند. در اینجا باید از فعالان صنعت و بازار خودرو دعوت شود و چالش ها و نقطه نظرات خود را بیان کنند تا کاندیداها و تیم متخصص آنها برنامه های خود را برای آینده این صنعت اعلام کنند.

به عنوان مثال آیا دولت فعلی به معرفی خودروهای برقی ادامه خواهد داد یا با جایگزینی وزیر صامت و مدیرانش در دولت بعدی شاهد روندهای جدیدی خواهیم بود؟ پاسخ به این سوالات می تواند آینده روشن تری را برای خودروسازی، قطعه سازی و سایر صنایع مرتبط با خودرو ترسیم کند.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249624/%D9%85%D9%88%D8%A7%D8%B6%D8%B9-%D9%86%D8%A7%D9%85%D8%B9%D9%84%D9%88%D9%85-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%AF%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%87%D8%A7-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88