نحوه تهیه لاستیک های دولتی

برای گزارش دادن «اخبار خودرو»فروش و عرضه لاستیک دولتی فقط از طریق لیست واگذاری مالکیت، سایت و نرم افزار موبایل با درج شماره شاسی و موتور طبق اطلاعیه وزارت ایمنی برای لاستیک رینگ سیزدهم و چهاردهم فقط ظرف مدت یک سال، چهار حلقه لاستیک امکان پذیر است. با یک کد ملی و شماره شاسی و موتور خریداری شده است.

ثبت نام در سایت های فروش اینترنتی هر روز در ساعات خاصی انجام می شود (بهترین زمان شروع روز است). پس از خرید، بارگذاری مدارک و واریز وجه، فریم ها به آدرس ذکر شده ارسال می شود.

همچنین می توانید برای خرید لاستیک دولتی به سایت جام تجارت به نشانی kala.ntsw.ir مراجعه کنید.

مدارک مورد نیاز برای خرید لاستیک دولتی:

کارت ملی مالک خودرو
کارت ماشین
برگ های سبز ماشین
دفتر صنایع شیمیایی و پلیمری وزارت حراست در نامه‌ای خطاب به مرکز اطلاعات، فناوری اطلاعات و امنیت سایبری، موضوعات مربوط به کنترل توزیع لاستیک‌های سواری در سامانه جامع معاملات را اعلام کرد.

در این نامه موارد زیر آمده است:

«در خصوص ابلاغیه شماره 1960450 مورخ 02/11/1402 شمسی در خصوص صورتجلسه تنظیم بازار لاستیک سبک و سنگین و با استناد به نامه شماره 2029393 مورخ 11/11/1402 در خصوص موارد نظارتی مطروحه در نامه نگاری شماره 135503. مورخه 09/08/1403 به کل ادارات، صنعت معدن و تجارت در استان کرمان با توجه به مشکلات ناشی از امکان توزیع لاستیک به مصرف کننده، ثبت سند خرده فروشی با کد ملی در چندین نوبت در CID با شماره های مختلف. و در خصوص ممیزی به دست آمده از گزارش بازرسی لاستیک از سامانه گزارشات گمرکی لاستیک، خواهشمند است موارد زیر در سامانه اعمال شود.

– برای رینگ لاستیک 13 و 14 ثبت سند خرده فروشی کد ملی، شماره شاسی و شماره موتور باید به مدت یک سال به چهار حلقه محدود شود.

با عنایت به اینکه پس از اعمال قانون شفافیت 80 درصدی در مدت یک هفته برای توزیع لاستیک بر اساس نقش عمده‌فروش، برخی از فعالان با نقش خرده‌فروش یا فروشگاه اینترنتی در سامانه تلاش می‌کنند تا این مانع را برطرف کنند و طبق پیوست. پرونده مبنی بر امتناع آنان از ثبت توزیع کالا در سامانه جامع، از لازم است قاعده مذکور در نقش خرده فروشان و فروشگاه های الکترونیک نیز اعمال شود (نظر ر، بند ب، بند ج صورتجلسه).

بخوانید:  روزنامه دنیای خودرو – شماره ۱۳۹۶

شرایط تهیه لاستیک دولتی رایگان چیست؟

رئیس سازمان تاکسیرانی شهر تهران از عرضه لاستیک رایگان خبر داد. وی گفت: در خصوص وصول الکترونیکی کرایه ها به 400 راننده با بیشترین تراکنش لاستیک رایگان تعلق می گیرد و مبلغ کرایه در برنامه شهرزاد در نیمه شعبان از مسافران دریافت می شود.

وی گفت: در خصوص وصول الکترونیکی کرایه ها به 400 راننده با بیشترین تراکنش لاستیک رایگان تعلق می گیرد و مبلغ کرایه در برنامه شهرزاد در نیمه شعبان از مسافران دریافت می شود.

با توجه به اینکه بیشتر تراکنش ها از طریق عابر بانک انجام می شود و افراد دیگر پول نقد کمتری با خود حمل می کنند، یکی از مشکلات عمده ای که رانندگان تاکسی و مسافران با آن مواجه هستند پرداخت کرایه نقدی تاکسی ها است. بنابراین پرداخت الکترونیک از طریق برنامه کاربردی شهرزاد با ایده شهرداری تهران امکان پذیر شد.

وی به رانندگان تاکسی اطمینان داد که کرایه مسافران به صورت پرداخت الکترونیکی به حساب آنها بازگردانده می شود.

خرید لاستیک دولتی الزام خاصی ندارد و تمامی دارندگان خودروهای سنگین، نیمه سنگین و سواری می توانند ظرف مدت یک سال 4 حلقه لاستیک دولتی برای خودروی خود خریداری کنند. اگرچه لاستیک های دولتی متعلق به کد ملی هستند، اما برای خرید لاستیک های دولتی و ارائه کارت و گرین کارت خودرو الزامی برای خرید لاستیک های دولتی و کلیه دارندگان لاستیک های سنگین و نیمه سنگین وجود ندارد. خودروهای سنگین و سواری می توانند 4 حلقه لاستیک دولتی خریداری کنند. یک خودرو در سال هر فرد می تواند 4 دستگاه از آنها را در سال خریداری کند.

بخوانید:  سه چالش اجرای 35 استاندارد برای خودروهای جدید

از آنجایی که امکان ثبت لاستیک دولتی با شماره ملی هر فرد وجود دارد، تعداد لاستیک های خریداری شده به صورت خودکار در سامانه ثبت می شود و فرد نمی تواند بیش از 4 لاستیک خریداری کند. البته عمر مفید لاستیک خودروهای سواری معمولاً بیش از یک سال است و بعید است فردی نیاز به خرید بیش از 4 لاستیک برای خودروی خود داشته باشد.

قیمت لاستیک در سال 1402 هجری قمری افزایش قابل توجهی یافت و در مقطعی کمبود لاستیک، خرید لاستیک را برای صاحبان خودرو دشوار کرد. بنابراین تقاضا برای خرید لاستیک‌های دولتی که با قیمت مناسب توزیع می‌شوند افزایش یافته است.

خرید لاستیک دولتی به دو صورت حضوری و اینترنتی امکان پذیر است. آذرماه امسال خبری مبنی بر توقف فروش اینترنتی لاستیک منتشر شد و رئیس جدید فدراسیون صنف تایر ایران این تصمیم را موقتی اعلام کرد و گفت: چند روزی بود که حجم خریدها به حدی زیاد بود که ظرفیت پست برای این کار کافی نبود، بنابراین فروش آنلاین پس از انتقال خریدهای قبلی بسته می شود، سایت مجددا باز می شود.

پیش از آن اتاق اصناف ایران اعلام کرده بود که تمامی فعالان در زمینه فروش عمده و خرده تایر باید مشارکت کنند. بنابراین هنگام فروش لاستیک به مصرف کننده باید شماره شاسی و شماره موتور خودرو از خریدار اخذ و در سند خرده فروشی درج شود. کد نقش یک کد شناسایی است که به تمامی واحدهای اقتصادی فعال در زنجیره تجارت اختصاص می یابد.

اگرچه برخی از افراد برای اطمینان بیشتر سعی می کنند به صورت حضوری خرید کنند، اما مشکلات مراجعه حضوری باعث شده است که بخش دیگری از مردم تمایل بیشتری به خرید آنلاین داشته باشند.

بخوانید:  چگونه اشیای جا مانده در تاکسی و مترو را پیدا کنیم؟

روش ثبت نام آنلاین برای چارچوب های دولتی سریعتر است و می توانید در هر ساعت از شبانه روز برای این کار اقدام کنید. لاستیک های دولتی کافر، برز و غیره از طریق سایت رسمی هر تولید کننده ثبت می شوند برای اطلاعات بیشتر می توانید به سایت های تولید کننده لاستیک مراجعه کنید.

مدیر عامل سازمان تاکسیرانی شهر تهران در خصوص طرح تشویقی پرداخت الکترونیک گفت: طرح مذکور که با هدف ترویج فرهنگ پرداخت الکترونیک و تشویق شهروندان به استفاده از درگاه پرداخت الکترونیکی، رانندگان تاکسی ثبت نامی اجرا شد. اکثر تراکنش های پرداختی به صورت یک رکورد هوشمند، روی لاستیک ها شناسایی و در اختیار بهترین افراد قرار می گیرد.

مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی گفت: پس از پایان هر جلسه لیست برندگان در کمیته فنی مشخص و اسامی اعلام می شود.

مالکی در پایان گفت: هوشمندسازی و برنامه ریزی هدفمند برای شبکه تاکسیرانی یکی از مهم ترین روندهای سازمانی در دوره جدید مدیریت شهری است و بر این اساس طرحی به نام ثبت هوشمند برای شناسایی آغاز شد. ناوگان فعال در راستای ارتقای سطح خدمات مناسب به شهروندان عزیز پایتخت.

سهمیه و قیمت لاستیک دولتی

سهمیه لاستیک هر خودرو سالانه دو رینگ (رو در رو) و چهار رینگ (آنلاین) می باشد.

قیمت لاستیک دولتی 10 تا 35 درصد کمتر از قیمت معاف است (مثلاً اگر دو لاستیک در بازار معاف از گمرک یک میلیون تومان باشد، می توانید یک جفت لاستیک دولتی را از 650 تا 900 هزار تومان تهیه کنید).

علاوه بر قیمت لاستیک، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به فاکتور خرید شما اضافه می شود و در صورت خرید اینترنتی باید هزینه پست را نیز پرداخت کنید. قیمت ها ثابت است و نمایندگی ها نمی توانند لاستیک های دولتی را با قیمتی بالاتر از قیمت مصوب بفروشند.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249866/%D9%86%D8%AD%D9%88%D9%87-%D8%AF%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D9%81%D8%AA-%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9-%D8%AF%D9%88%D9%84%D8%AA%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%D8%B3%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C