وظیفه سپر خودرو چیست؟

وظیفه سپر خودرو چیست؟

عملکرد سپر خودرو یکی از مهمترین عملکردهای ایمنی و عملکردی خودرو به حساب می آید، زیرا برای محافظت از افراد داخل خودرو و همچنین محافظت از انواع تجهیزات و لوازم داخل خودرو استفاده می شود. از جمله کارکردهای اصلی سپر خودرو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. محافظت از افراد داخل خودرو: یکی از وظایف اصلی سپر خودرو محافظت از افراد داخل خودرو در صورت تصادف یا برخورد با سطوح دیگر است. سپر خودرو با جذب انرژی ضربه و کاهش تاثیر آن بر بدنه خودرو، می تواند از آسیب دیدن افراد داخل خودرو جلوگیری کند.

2. حفاظت از قطعات و تجهیزات داخل خودرو: سپر خودرو علاوه بر محافظت از افراد، نقش مهمی در حفاظت از قطعات و تجهیزات داخل خودرو دارد. در صورت تصادف یا برخورد، سپر خودرو می تواند از آسیب دیدن قطعات حساس داخل خودرو جلوگیری کند.

3. بهبود ایمنی خودرو: استفاده از سپر خودرو سطح ایمنی خودرو را بهبود می بخشد. سپر خودرو با کاهش ضربه ناشی از برخورد و جذب انرژی آن می تواند از آسیب دیدن خودرو و افراد داخل خودرو جلوگیری کرده و ایمنی داخلی خودرو را افزایش دهد.

4. جلوگیری از آسیب مالی: استفاده از سپر خودرو به عنوان سیستم حفاظتی می تواند از آسیب مالی به داخل خودرو جلوگیری کرده و هزینه های نگهداری را کاهش دهد.

وظیفه سپر خودرو چیست؟

با توجه به اهمیت سپر خودرو در ایمنی و عملکرد خودرو، همیشه لازم است از سپر خودرو سالم و مدرن استفاده شود و در صورت نیاز سپر خودرو را به روز رسانی کرد. استفاده از سپر خودرو علاوه بر افزایش ایمنی و کارایی خودرو، می تواند از بروز موقعیت های خطرناک جلوگیری کرده و سفر با خودرو را ایمن تر کند.

زیبایی یک ماشین بیش از هر چیز با سپرهای آن مشخص می شود. این قطعات نه تنها به خودرو زیبایی می بخشند، بلکه از آن نیز محافظت می کنند. حتی برخوردهای کوچک جلو و عقب هم نیاز به سپر دارند. در اینجا نقش کلیدی سپر خودرو و دلیل طراحی آنها را بررسی می کنیم.

بخوانید:  زمان مناسب برای خرید خودرو چه زمانی است؟

اهمیت سپر خودرو چیست؟

برخلاف تصور رایج، سپرها برای محافظت از سرنشینان خودرو در برابر آسیب های جدی طراحی نشده اند. وظیفه اصلی سپر محافظت از قطعاتی مانند صندوق عقب، کاپوت، اگزوز سوخت، سیستم خنک کننده، چراغ های جلو و عقب در صورت برخورد با سرعت کم است.

برخورد سپرها به یکدیگر در سرعت 50 مایل در ساعت هیچ فایده ای ندارد. آنها به گونه ای طراحی شده اند که در برابر ضربه هایی مانند برخورد اتومبیل با مسافری با وزن مشابه در سرعت 5 مایل در ساعت مقاومت کنند.

حتی زره ​​نیز نقش مهمی در پرداخت هزینه های بیمه دارد. ادعاهای زیادی مبنی بر آسیب جزئی به بدنه خودرو مطرح می شود. اگر سپر نبود آسیب بیشتر بود.

ظاهر ضربه گیرها با ضربه گیر پلاستیکی

بسیاری از مردم نمی دانند که بیشتر سپرهای مدرن از پلاستیک ساخته شده اند. پلاستیک برای ساخت مقرون به صرفه است و به راحتی می توان آن را برای مطابقت با استانداردهای عملکردی و زیبایی شکل داد. اگرچه پلاستیک ممکن است چندان دوام نداشته باشد، اما با افزودن تقویت کننده هایی مانند الیاف و رزین، استحکام آن افزایش می یابد. به همین دلیل، ضربه گیرها می توانند ضربه های شدید را قبل از فلزات جذب کنند.

انواع زره

زره ها انواع مختلفی دارند و می توانید در هر زمان از هر زرهی که بخواهید استفاده کنید. در ابتدا سپرها فلزی بودند و در همه خودروها از سپرهای فلزی استفاده می شد اما امروزه هنوز در بسیاری از خودروها از سپرهای فلزی استفاده می شود. زره فلزی مشکلات زیادی داشت و بسیار سنگین بود. پس از برخورد نیرو به طور کامل به بدنه خودرو و سرنشینان آن منتقل شد و در نهایت زره فلزی به سرعت منسوخ شد.

بخوانید:  آغاز طرح پیش فروش دنده پلاس دنا

پس از تولید زره فلزی سنگین و ناخوشایند و عدم تقاضای عمومی برای آن، زره پلاستیکی در بازار ظاهر شد. این زره ارزان تر و سبک تر از زره فلزی بود. اما آنها مشکلات خود را داشتند. آنها از نظر قدرت ضعیف بودند و به راحتی شکسته می شدند. همانطور که سپرهای فلزی در حال منسوخ شدن هستند، سپرهای پلاستیکی نیز منسوخ می شوند.

وظیفه سپر خودرو چیست؟

پس از تولید زره های فلزی و پلاستیکی، تولید زره های کربن و فایبرگلاس آغاز شد. این زره ها از مخلوطی از آلیاژهای سبک و فلزات ساخته شده اند که استحکام بسیار بالایی دارند. علاوه بر این، این سپرها ویژگی های دیگری نیز دارند. یکی از مهمترین ویژگی های آن سیستم انتقال نیرو است. این سیستم انتقال نیرو به بدنه را کاهش داده و زمان ضربه را افزایش می دهد که در نتیجه ایمنی بیشتری را برای کاربر فراهم می کند.

خرید انواع سپر خودرو از رایکیداک:

سفارش خرید سپر سورین کلیک.

سفارش خرید سپر دانا کلیک.

سفارش خرید سپر شاهین کلیک.

مزایای خرید سپر رنگ شده برای شرکت خودروسازی شما عبارتند از:

1- قیمت مناسب: زره رنگ شده برای شرکت ها علاوه بر کیفیت رنگ، از نظر هزینه و زمان صرف شده برای رنگ آمیزی زره ​​بسیار مقرون به صرفه محسوب می شود.

2- سایز استاندارد: سپرهای رنگ شده موجود در بازار معمولا کوتاه یا بسیار بلند بوده و در خودروهای دیگر نیز متفاوت است. اگر خودروی خود را نخریدید، در جای درست خود نصب نمی شود.

3- رنگ ثابت: سپرهای رنگ شده موجود در بازار با گذشت زمان یا استفاده از کارواش تغییر رنگ داده یا کدر می شوند.

نحوه تست استحکام سپر خودرو

پس از ساخت سپرهای جلو و عقب خودرو، تست هایی برای اطمینان از استحکام آنها انجام می شود. این آزمایش باید مستقیماً روی خودرو اعمال شود. در یک سرعت مشخص، ماشین با مانعی برخورد می کند تا استحکام سپر را بررسی کند. اگر سپر تغییر شکل یا شکسته نباشد می توان گفت از امنیت خوبی برخوردار است.

بخوانید:  اعلام قیمت جدید محصولات ایران خودرو دیزل

مواد برای ساخت سپر خودرو

برای بهبود کیفیت و استحکام سپر خودرو از مواد مختلفی برای ساخت آن استفاده شده است. اساساً سپر خودرو از فایبرگلاس یا ترموپلاستیک ساخته می شود. امروزه خودروسازان و سازندگان لوازم جانبی خودرو با استفاده از پلیمرهای مقاوم توانسته اند انواع سپرهای جلو و عقب با استحکام بالا را به بازار عرضه کنند. شکی نیست که نوع پلیمر به کار رفته در ساخت سپر خودرو تاثیر بسزایی در قیمت آن دارد.

مزایای زره ​​استاندارد

زمانی که سپرهای جلو و عقب تولید می کنند از استانداردهای بالایی استفاده می کنند تا سبک وزن باشند و وزن اضافی به خودرو اضافه نکنند. برای خرید بهترین سپرهای جلو و عقب باید به مقاومت آنها نیز توجه کرد. این باید مقاومت زیادی در برابر ضربه و دمای بالا داشته باشد.

برای انتخاب سپر جلو و عقب خودرو با مقاومت محصول و قیمت مورد نیاز باید به طراحی آن توجه کرد. بدون شک استفاده از سپر استاندارد و باکیفیت برای خودرو می تواند ظاهری شیک و منحصر به فرد برای خودرو ایجاد کند.

یکی دیگر از مزایای سپر استاندارد، قابلیت محافظت از عابران پیاده است. در طراحی و ساخت سپرهای جلو و عقب خودرو شرایطی در نظر گرفته شده است که در برخورد عابرین پیاده با آن ها کمترین آسیب را وارد کند.

توانایی جذب و دفع ضربات یکی دیگر از عوامل تولید زره استاندارد است. خودروسازان معمولا سعی می کنند از طریق طراحی آیرودینامیک محصولات خود را با کیفیت عالی در اختیار خریداران قرار دهند.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249727/%D9%88%D8%B8%DB%8C%D9%81%D9%87-%DB%8C-%D8%B3%D9%BE%D8%B1-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA