کاهش 20 میلیون دلاری ارز سالانه محصولات ایران خودرو

مدیرعامل گروه صنعتی لوازم یدکی خودرو ایران (ایاپکو) از کاهش 20 میلیون دلاری نرخ ارز سالانه از طریق اجرای دو طرح خودکفایی پلاس و بالا بردن موتور شیشه خبر داد و اعلام کرد: با اجرای طرح پروژه خودکفایی پلاس حدود 8.7 میلیون دلار و با «تکمیل پروژه تولید موتور پنجره برقی نرخ ارز را 11.4 میلیون دلار کاهش می‌دهد».

علی رضا خوگست پور این سطح از خودکفایی را با وجود مشکلات و موانع فراوان در زمینه تامین نقدینگی با حمایت مدیریت ارشد گروه صنعتی ایران خودرو محقق کرده است و ادامه داد: پس از اتمام این پروژه ها، علاوه بر تامین نیاز خطوط تولید ایران خودرو و تامین نیازهای بازار قطعات یدکی، خودروسازان دیگری را نیز در دستور کار داریم.

تولید 70 درصد کاتالیست محصولات ایران خودرو

خوگستی پور با بیان اینکه حدود 70 درصد کاتالیست های ایران خودرو توسط شرکت های وابسته به یاپکو تولید می شود، گفت: در نیمه اول سال جاری موفق خواهیم شد فرمول نهایی داخلی سازی یکی از مواد اولیه مهم کشور را تهیه کنیم. مجموعه کاتالیزور خودرو Washcoat نام دارد. در نتیجه کاهش مناسبی در نرخ ارز به دلیل جذب این محصول حاصل می شود. ضمناً این شرکت در آینده جزو شرکت های دانش بنیان محسوب می شود.

وی ادامه داد: محصول Washcoat (محلول داخل کاتالیزور) یکی از ملزومات تولید مبدل های کاتالیزوری اگزوز است که تنها چند کشور دانش فنی تولید آن را دارند مهمترین پروژه های شرکت تبدیل خودروی پاک و توسط مهندسان و متخصصان این حوزه اجرا شده است.

کاهش هزینه تولید؛ یکی از اصلی ترین برنامه های سال

بخوانید:  طرح فروش اول فیدلیتی پرستیژ بهمن موتور + فروش فیدلیتی پرایم

مدیرعامل یاپکو کاهش هزینه های تولید را یکی از برنامه های اصلی این گروه صنعتی در سال جاری دانست و افزود: امسال هدف کاهش 12 درصدی هزینه های تولید بوده است که با اجرای مناسب در تلاش هستیم تا به این هدف برسیم. پروژه ها برای هر زمینه.

وی افزود: از دیگر اهداف یاپکو در سال جاری، دستیابی به سود 15 درصدی در شرکت های زیرمجموعه است که برای تحقق این امر نیازمند کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در حوزه های مختلف از جمله همکاری با شرکت های دانش بنیان هستیم و همچنین خواهیم داشت. بهای ارتقاء تجهیزات، فناوری و منابع انسانی را بپردازید.”

خوگستی پور با اشاره به اینکه بازار این شرکت برای مشتریان غیر از ایران خودرو و سابکو در سال گذشته حدود 1100 میلیارد تومان بوده است، اعلام کرد: هدف ما در سال جاری فروش 2200 میلیارد تومانی است که نشان دهنده افزایش بیش از 100 درصدی فروش در سال است. اما ایران ماشین دارد.

وی ادامه داد: سال گذشته سامانه فروش الکترونیکی یاپکو با نام یاپ مارکت رونمایی و به بهره برداری رسید و بسته بندی یکپارچه در حوزه قطعات یدکی در گروه یاپکو طراحی شد که با این اقدامات افزایش ظرفیت چشمگیری خواهیم داشت و توسعه در بازار قطعات یدکی.

این شرکت قصد دارد قطعاتی به ارزش یک میلیون دلار در بازارهای هدف خود بفروشد

خجستی پور گفت: علاوه بر برنامه ریزی برای ورود سایر خودروسازان به بازار، در نظر داریم امسال یک میلیون دلار به بازارهای هدف بفروشیم.

وی با اشاره به افزایش تولید مفتول بیان کرد: با توسعه خطوط در سال جاری شاهد تولید روزانه 1500 دستگاه مفتول خواهیم بود که نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش می یابد در حالی که تا پایان سال در تیرماه، سایت شرکت برق شرق خودرو کرمانشاه با ظرفیت تولید 150 دستگاه سیم در مرحله اول راه اندازی می شود.

بخوانید:  عنوان بهترین کشنده سال چین به کشنده بایک X۹ رسید

مدیرعامل گروه صنعتی لوازم یدکی خودرو ایران افزود: همچنین در پنج شرکت یاپکو امسال شاهد افزایش تولید انواع خطوط تولید ایران خودرو خواهیم بود به طوری که روزانه 8000 موتور لیفت شیشه ای در کابل خودرو سبزوار.

وی با اشاره به همکاری ایران خودرو دیزل با شرکت اگزوز خراسان گفت: شرکت اگزوز خراسان توانایی بالایی در زمینه جوشکاری دارد و به دانش بالایی برای تامین انواع لوله و مخازن ویژه مورد نیاز شرکت ایران خودرو دیزل دست یافته است. شرایط فشار و مخازن هوا.

خجسته پور ادامه داد: اقدامات موثری برای خودکفایی قطعات مرتبط با پیلوس در شرکت قطعات محوری خراسان انجام شده است به طوری که هم اکنون در زمینه طراحی و تولید شفت، فلنج ABS و لاینرهای نگهدارنده یاتاقان به خودکفایی رسیده ایم. و قادر به پاسخگویی به نیازهای خطوط تولید ایران خودرو هستیم.

نسبت بالایی از قطعات یدکی محلی برای رفع نیازهای خطوط تولید خودرو

مدیرعامل یاپکو به سهم این گروه صنعتی در تامین نیاز خطوط تولید در برخی قطعات اشاره کرد و گفت: در بخش اگزوز توانایی تامین 100 درصدی نیاز ایران خودرو را داریم. در گروه سیم کشی و 100% در قسمت محور، 100% در قسمت اضافی و 60% در تامین قطعات محور.

من باید بگویم؛ گروه صنعتی قطعات خودرو ایران (ایاپکو) با پنج شرکت زیرمجموعه شامل شرکت الکتروموتورهای شرق تولید کننده انواع تسمه سیمی، شرکت کابل خودرو سبزوار تولید کننده انواع کابل کنترل، موتورهای DC بالابر پنجره، برف پاک کن و مکانیزم های مشابه و خودرو خراسان. شرکت قطعات یدکی اکسل تولیدکننده قطعات یدکی پلاس و اگزوز اکسل خراسان، تولید کننده اگزوز و همچنین تولید کننده کاتالیزور، شرکت مبدل خودرو از قدیمی ترین شرکت های زنجیره تامین قطعات خودرو می باشد.

بخوانید:  گارانتی بی همتای فونیکس در بازار خودرو ایران

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/249713/%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%DB%B2%DB%B0-%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D9%88%D9%86-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%A7%D8%B1%D8%B2%D8%A8%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D9%84%D8%A7%D9%86%D9%87-%D9%85%D8%AD%D8%B5%D9%88%D9%84%D8%A7%D8%AA-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86-%D8%AE%D9%88%D8%AF%D8%B1%D9%88