آینده ۱۲میلیارد دلاری در انتظار صنعت لاستیک

مهم‌ترین عاملی که باعث شد پیش‌بینی‌ها نسبت به ارزش بازار تایر کورد ارتقا پیدا کند، ثبت رکورد ۲میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلاری طی نیمه نخست سال جاری بوده است. دلیل این موضوع افزایش تقاضا توسط خودروهایی هستند که علاقه‌مند به استفاده از لاستیک‌های تخریب‌پذیرند. البته این تحقیق نشان داده است نوسان قیمت مواد اولیه مانع از رشد بازار شده است. اما رشد تولید وسایل نقلیه مسافری در چین و هند می‌شود تقاضا برای تایر کورد به‌عنوان یکی از مواد اولیه مهم لاستیک این خودروها افزایش پیدا کند.

تایر کورد نخی از نوع صنعتی است که از طریق ریسندگی نخ‌های بسیار مقاوم به‌دست می‌آید. این نخ‌ها نقش اساسی در طراحی تایر خودروها دارند و یکی از مهم‌ترین عوامل افزایش طول عمر تایر هستند.

تاثیر مستقیم این محصول در برخی شاخص‌های عملکردی همچون مقاومت سایشی، افزایش استحکام و کنترل تغییر شکل باعث شده است تایرسازان توجه بیشتری بر روند تامین نخ‌های خود داشته باشند.

مهم‌ترین بازیگران این صنعت شرکت صنایع کولون، تورای، کمپانی هیوسانگ، تیجین، فایرستون، کوردسا و SRF هستند که عمده سهم بازار جهانی را در اختیار دارند.

در این میان کوردسای ترکیه با تولید نخ‌های دوستدار محیط‌زیست (eco-friendly) توانسته است مزیت رقابتی برای خود ایجاد کند. درواقع کوردسا در مراحل تولید محصول خود از مواد شیمیایی مضر همچون فورمالدهید در ابعاد کمتری استفاده می‌کند. البته این ماده به‌طور عمومی در مراحل ساخت تایر کورد مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین این کمپانی ترکیه‌ای با احداث کارخانه جدید خود در اندونزی حجم تولید خود را ۱۸کیلوتن افزایش داده است.

هیوسانگ نیز با احداث سایت جدید خود در کشور ویتنام علاوه‌بر افزایش جهانی حجم تولید تایر کورد، جایگاه خود را در بین رقبا ارتقا داده است. در بخش نخ‌های نایلونی به دلیل توانایی در ارائه مقاومت بالا، افزایش چسبندگی و کاهش فرسودگی تایر، رشدی فراتر از پیش‌بینی‌ها اتفاق افتاده است.

بخوانید:  عوامل تاثیرگذار در کاهش قیمت خودرو چیست؟

پیش‌ازاین با ثبت رکورد ۵میلیارد دلاری بازار تایر کورد در سال ۲۰۱۹ پیش‌بینی‌ها حکایت از رسیدن به حجم ۶ و نیم میلیارد دلاری تا سال ۲۰۲۳ داشت، اما باتوجه به وضعیت فعلی بازار این محصول و رشد فراتر از پیش‌بینی تایرهای نایلونی، این رقم تا ۱۲میلیارد دلار افزایش پیداکرده است.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/247204/%D8%A2%DB%8C%D9%86%D8%AF%D9%87-%DB%B1%DB%B2%D9%85%DB%8C%D9%84%DB%8C%D8%A7%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D9%84%D8%A7%D8%B1%DB%8C-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%86%D8%AA%D8%B8%D8%A7%D8%B1-%D8%B5%D9%86%D8%B9%D8%AA-%D9%84%D8%A7%D8%B3%D8%AA%DB%8C%DA%A9