استفاده سایپا از توان شرکت های دانش بنیان در تولید خودروهای آینده

مدیر گروه خودرویی ستاد توسعه فناوری‌های حوزه فضایی و حمل‌ونقل پیشرفته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به برگزاری جلساتی با شرکت‌های خودروساز و اپراتورها، یادآور شد: ما بیشتر به پسارویداد فکر می‌کنیم و در پی آن هستیم که پروژه‌های مشترک با این مجموعه‌ها را در زمینه خودروهای متصل و برقی اجرایی کنیم.

او افزود: خوشبختانه بر اساس اقدامات و برنامه های مناسب واجرایی گروه خودروسازی سایپا قرار است در این رویداد یک خودروی متصل که فناوری اتصال آن حاصل دستاورد محققان کشور است و با همکاری شرکت ایرانسل آماده شده، رونمایی شود.

او گفت: رویکرد کمپانی‌های بزرگ خودروسازی مثل تویوتا، فولکس واگن و جنرال موتورز برای سرمایه ‌گذاری در این حوزه و توسعه تولید خودرو‌های سبز و آبی است و هر یک از این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری‌های چند ده میلیاردی برای این منظور داشته‌اند.

زینی با اشاره به حضور ۳۰ شرکت دانش‌بنیان در این رویداد، اظهار کرد: برای این رویداد ۵ هزار شرکت ثبت‌نام کردند و تعداد ۳۰ شرکت‌ فعال مرتبط با این حوزه انتخاب و غرفه‌هایی برای عرضه توانمندی‌های آنها در نظر گرفته شده است.

معاون طراحی بدنه و تزئینات خودرو مرکز تحقیقات و نوآوری خودرو سایپا به نمایش یک دستگاه خودرو «متصل» شاهین و یک دستگاه خودرو برقی آریا در این همایش اشاره کرد و گفت: این دو خودرو با کمک متخصصان داخلی و تامین برخی قطعات خارجی، ساخته شده‌اند و به عنوان نمونه اولیه (پروتوتایپ) در معرض دید حضار قرار خواهند گرفت.منبع

به گزارش پایگاه اخبار خودرویی ایران به نقل از سایپانیوز، شهریار زینی در نشست خبری که با حضور معاون طراحی بدنه و تزئینات خودرو مرکز تحقیقات و نوآوری خودرو سایپا برگزار شد، از برگزاری رویداد فناورانه خودرویی با عنوان “رویداد فناورانه خودروهای آینده” در روزهای ۲۵ و ۲۶ مهر ماه خبر داد و افزود: این رویداد با هدف معرفی دستاوردهای شرکت‌های دانش‌بنیان و معرف توانمندی های آنها در ارتقا صنعت خودرو، نفوذ فناوری و توان علمی، تخصصی و فنی نخبگان، صنایع توانمند در حوزه‌های خودروهای برقی و هیبریدی، خودروهای متصل، زیرساخت‌ها و تجهیزات، تست و آزمون به مدت دو روز در محل مرکز تحقیقات و نوآوری خودرو سایپا برگزار می‌شود.

بخوانید:  طرح تبدیل ایران خودرو ویژه خودرو های اولویت تابستان

او افزود: کشور چین به عنوان بزرگترین مهد اتوبوس‌های برقی، رشد شتابانی در زمینه تولید خودروهای برقی دارد و این امر نشان می‌دهد که کشورهای دارای فناوری خودروهای برقی به سمت استفاده از خودروهای برقی در حرکت هستند و در این راستا از شرکت‌های خودروساز خواسته شده است تا میزان تولید ۲CO را کاهش دهند، در غیر این صورت مشمول جریمه‌های سنگین می شوند.

سامانی افزود: ایجاد بستر‌های لازم برای ساخت خودرو‌های متصل ضرورت دارد و با افزایش تعداد خودرو‌های متصل به شبکه اینترنت و اپلیکیشن‌های مختلف، انقلابی در کیفیت رانندگی، ارائه سرویس‌های خدماتی و امداد به وجود خواهد آمد.

او کاهش آلودگی هوا، کاهش مصرف سوخت و کاهش هزینه‌های تعمیر و نگهداری را از مزایای خودروهای برقی عنوان کرد و ادامه داد: از این رو در این رویداد علاوه بر شرکت‌های خودروسازی و اپراتورها و شرکت‌های دانش‌بنیان، انجمن قطعه‌سازان و فعالان صنعتی نیز حضور دارند و جلسات متعددی برگزار و عقد تفاهم نامه‌ها و قراردادها انجام خواهد شد. همچنین نیازهای فناورانه صنایع خودروسازی و گروه خودروسازی سایپا نیز با حضور شرکت‌های دانش بنیان ارائه خواهد شد. علاوه بر این ارائه توانمندی شرکت‌های دانش بنیان و برگزاری نمایشگاه دستاوردهای این شرکت‌های فعال در صنعت خودرو از دیگر برنامه‌های پیش بینی شده در این رویداد به شمار می‌رود.

او تصریح کرد: این همایش در واقع نقطه آغاز یک حرکت بزرگ است که بدون همراهی و همکاری نهاد‌های بالادستی کشور در دولت، مجلس و بخش خصوصی میسر نخواهد بود و خودروسازان به تنهایی نمی‌توانند این تحول را رقم بزنند.

در ادامه حامد عبدالملکی سامانی، معاون طراحی بدنه و تزئینات خودرو مرکز تحقیقات و نوآوری خودرو سایپا از آلودگی هوا به عنوان یکی از مهم‌ترین مسائل و معضلات شهر‌های بزرگ نام برد و گفت که یکی از راه‌های موثر در کاهش این آلودگی برقی‌سازی محصولات خودرویی در کشور است.

بخوانید:  قیمت جدید کارخانه ای محصولات ایران خودرو اعلام شد

زینی خودروهای برقی و هیبریدی را خودروهای آینده دانست و اظهار کرد: تا ۱۰ سال آینده در اتحادیه اروپا، خودروهای غالب، برقی و احتراقی است و خودروهای احتراقی بخش کوچکی را تشکیل می‌دهند.

 گفتنی است خودروی متصل ماشینی است که به اینترنت دسترسی دارد و معمولاً به یک شبکه بی‌سیم محلی نیز مجهز است. ماشین با به اشتراک‌گذاری دسترسی اینترنت با دستگاه‌های دیگر در داخل و خارج از خودرو ارتباط برقرار کند. همچنین خودرو دارای تکنولوژی‌های ویژه‌ای است که به اینترنت یا شبکه بی‌سیم وصل شده و مزایای بیشتری را برای راننده فراهم می‌کند.