حضور «داچیا» در رالی «داکار ۲۰۲۵» با سوخت مصنوعی

درنهایت باید گفت مدیرعامل داچیا اظهار کرده است رالی داکار با اهداف اخیر این برند در بازاریابی محصولات ماجراجویی از جمله کانسپت مانیفستو همخوانی دارد.

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/245187/%D8%AD%D8%B6%D9%88%D8%B1-%D8%AF%D8%A7%DA%86%DB%8C%D8%A7-%D8%AF%D8%B1-%D8%B1%D8%A7%D9%84%DB%8C-%D8%AF%D8%A7%DA%A9%D8%A7%D8%B1-%DB%B2%DB%B0%DB%B2%DB%B5-%D8%A8%D8%A7-%D8%B3%D9%88%D8%AE%D8%AA-%D9%85%D8%B5%D9%86%D9%88%D8%B9%DB%8C

قبلا گفته می‌شد داچیا تا حد امکان به تولید خودروهای درون‌سوز ادامه خواهد داد تا همچنان محصولاتی ارزان‌ را عرضه کند. اتحادیه اروپا اخیرا اعلام کرد سوخت‌های مصنوعی از قوانین آلایندگی سال ۲۰۳۵ مستثنا خواهد بود. در سال ۲۰۳۵ تمامی خودروهای صفرکیلومتر عرضه‌شده باید بدون آلایندگی باشند.

مدیرعامل داچیا تاکید کرده است آنها به‌صورت آزمایشی در سال ۲۰۲۴ راهی داکار خواهند شد اما حضور رسمی آن‌ها در سال ۲۰۲۵ خواهد بود.

سباستین لوب که چندبار قهرمانی مسابقات رالی جهانی را با سیتروئن کسب کرده است، می‌گوید تمرکز اصلی او رالی داکار است و با داچیا برای قهرمانی خواهد جنگید.

راننده‌های داچیا در رالی داکار ۲۰۲۵ سباستین لوب فرانسوی مشهور و کریستینا گوتیرز اسپانیایی خواهند بود.

لوب به همراه گوتیرز قهرمانان سال ۲۰۲۲ مسابقات اکستریم E بوده‌اند.

رالی داکار از اواخر دهه ۷۰ میلادی به عنوان مسابقه پاریس-داکار شروع شد اما نگرانی‌های امنیتی سال‌های اخیر باعث شد این مسابقات به‌جای آفریقا در آمریکای‌جنوبی و هم‌اکنون در عربستان سعودی برگزار شود.

لوکا دمئو، مدیرعامل گروه رنو نیز قبلا گفته بود سوخت‌های مصنوعی که می‌توانند با استفاده از انرژی تجدیدپذیر تولید شوند، همخوانی بسیار خوبی با اهداف داچیا خواهند داشت.

در مسابقات اکستریم E خودروهای آفرود تمام‌برقی حضور دارند.

دنیس له‌وت، مدیرعامل داچیا دراین‌باره می‌گوید: « داکار به یک بستر آزمایش مهم برای حمل‌ونقل پاک‌تر تبدیل می‌شود و این موضوع دقیقا با ماموریت داچیا همخوانی دارد.»

سوخت‌های مصنوعی مورداستفاده برای داکار توسط آرامکو تامین خواهد شد، شرکتی که با گروه رنو و جیلی همکاری می‌کند تا نتیجه آن توسعه و تولید پیشرانه‌های درون‌سوز با نام HORSE باشد.

بخوانید:  Stellantis در مقابل خودروسازان چینی!

او می‌گوید جزئیات بیشتر در این زمینه سال آینده منتشر خواهند شد.

له‌وت اشاره‌ای به اینکه کدام خودرو داچیا در داکار حضور خواهد یافت، نکرده است اما می‌گوید همکار فنی داچیا شرکتی مسابقه‌ای خواهد بود که تاکنون محصولاتی را برای فولکس‌واگن، پژو، سیتروئن، تویوتا و … تولید کرده است.