فونیکس به دنبال آغاز مسیری جدید و سفری تازه

در میان آلوده‌ترین شهرهای جهان، لاهور پاکستان رتبه نخست را درسالی که گذشت به‌خود اختصاص داد و مناطق دیگری از این کشور نظیر پیشاور و کراچی، در بالاترین رده‌ها قرار دارند.

کشور دیگری که بسیاری از شهرهای آن، وضعیتی مشابه پاکستان دارند، هندوستان است. اما چه‌عواملی موجب می‌شود شهرهایی با جمعیت بیشتر، بتوانند بحران آلودگی هوا را پشت سر بگذارند؟

به‌عنوان مثال درحالی که شهرهایی همچون توکیو و اوساکا از ژاپن یا شانگهای و پکن از چین، جزو ۱۰ شهر پرجمعیت درجهان هستند، اما نامی از آن‌ها در بالاترین رده‌ها از شهرهای آلوده جهان به‌چشم نمی‌خورد.

گام‌های بلند فونیکس در راستای رقم زدن تحولی اساسی

فونیکس در راستای ایجاد این تحول بزرگ، قصد دارد برنامه‌های خود را در ۳ زمینه اساسی پیش ببرد. بخش اول این تحول با عنوان «انقلاب در صنعت‌خودرو» شناخته می‌شود و فونیکس قصد دارد با تغییر رویه در قیاس با سایر خودروسازان، تمرکز خود را بر خودروهایی با سوخت پاک معطوف کند تا از دل این تحول، در بازار ایران هم دسترسی به‌محصولات برقی و نیمه‌برقی به یک امکان برای مشتریان تبدیل شود.

عوامل مختلفی در تعیین شدت آلودگی شهرها نقش دارند. از میزان آلایندگی کارخانه‌ها گرفته تا کیفیت شهرسازی، تعداد خودروها، کیفیت سوخت مصرفی و حتی فرهنگ رانندگی شهروندان. اما به‌یقین یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده، میزان رواج خودروهای سوخت پاک و الزام شهروندان به‌استفاده از آن‌هاست.

فارغ از ابعاد و کیفیت سیستم حمل‌ونقل عمومی، یکی از دلایل اصلی موفقیت درکنترل آلودگی هوای شهرهای پرجمعیت، بها دادن به‌خودروهایی با سوخت پاک و ایجاد تسهیلاتی برای تهیه این خودروها توسط شهروندان است.

بخوانید:  پیش ثبت‌نام ونزوئلایی‌ها برای خرید تارا و دنا

توسعه تکنولوژی همواره برای جوامع بشری، عاملی نجات‌بخش بوده است. در زمینه‌های مختلف، از پزشکی تا شهرسازی و صنعت‌خودرو، تکنولوژی پیمودن گام‌های دشوار را برای انسان تسهیل کرده و در جایگاه یک ناجی ظاهر شده است. حالا برند فونیکس که در بازار خودرو کشور به‌عنوان پیشگام عرصه تکنولوژی شناخته می‌شود، قصد دارد تحولی بزرگ را در صنعت‌خودرو ایران رقم بزند.

در نگاهی به‌آلوده‌ترین شهرهای جهان، احتمالا پیش‌فرض ذهنی به‌این صورت است که میزان رشد جمعیت یک شهر با افزایش آلودگی هوا در آن محدوده نسبت مستقیم دارد. اما در نگاه دقیق‌تر و بررسی پرجمعیت‌ترین و آلوده‌ترین شهرهای جهان، مشخص می‌شود که الزاما چنین ارتباطی وجود ندارد.

در ایران اما شرایط متفاوتی را شاهدیم و تقریبا پرجمعیت‌ترین شهرها در رده آلوده‌ترین شهرها قرار دارند. این‌که کلان‌شهرهایی همچون تهران، مشهد، اصفهان، کرج، تبریز و اهواز، بالاترین رتبه‌ها در زمینه آلودگی هوا را به‌خود اختصاص داده‌اند، بیانگر عدم‌توسعه زیرساخت‌های استفاده از خودروهای برقی در آن‌هاست. همچنین بیش از ۵ سال ممنوعیت واردات خودرو نیز عامل دیگری است که به‌شهروندان اجازه نداده از خودروهای نیمه‌برقی و هیبرید استفاده کنند.

ایفای نقش پیشرو در شکل‌گیری تحولات بزرگ، چیزی از جنس نقش اول در یک فیلم است و به‌همین علت، با وضوح بالا در خاطره‌ها ثبت می‌شود. نخستین بودن در هر مسیر تازه‌ به‌نقش خودروهای راهسازی در فرآیند احداث یک جاده شباهت دارد. پیمودن مسیری که برای نخستین‌بار بسیار دشوار است؛ اما به‌دنبال ایجاد راه، با سادگی بیشتری از جانب سایرین پیموده می‌شود.

فاز سوم از برنامه‌ها نیز به‌عنوان «انقلاب تکنولوژی» شناخته می‌شود و در این زمینه هم فونیکس قصد دارد با تاکید روی برتری‌های تکنولوژیک و فنی محصولات خود، اختلاف معنادار با موارد محدودی که مورد استفاده هموطنان قرار گرفته است را نشان دهد.

بخوانید:  جشنواره محصولات گروه بهمن برای سال ۱۴۰۲ با پرچمداری XB1

منبع: https://www.donyayekhodro.com/news/244471/%D9%81%D9%88%D9%86%DB%8C%DA%A9%D8%B3-%D8%A8%D9%87-%D8%AF%D9%86%D8%A8%D8%A7%D9%84-%D8%A2%D8%BA%D8%A7%D8%B2-%D9%85%D8%B3%DB%8C%D8%B1%DB%8C-%D8%AC%D8%AF%DB%8C%D8%AF-%D9%88-%D8%B3%D9%81%D8%B1%DB%8C-%D8%AA%D8%A7%D8%B2%D9%87

درهمین راستا، میزان توسعه تکنولوژی کشورهایی نظیر ژاپن و چین درقیاس با جوامعی مثل پاکستان و هند، می‌تواند بخش مهمی از پاسخ ما به‌این پرسش اساسی باشد.

عرصه دیگر که فونیکس قصد دارد تحول شگرفی را در آن رقم بزند، به‌عنوان «انقلاب اجتماعی» شناخته می‌شود. باید توجه داشت که در فعالیت‌های زیست‌محیطی سراسر دنیا، مردم همواره در قیاس با دولت‌ها، پیشگام هستند و فونیکس می‌کوشد با تسهیل دسترسی خریداران به‌خودروهایی با سوخت تجدیدپذیر، نقش مهمی را در ایجاد این تحول اجتماعی ایفا کند.