1- مالیات خودرو چیست؟

سپس، جدول میزان مالیات بر ماشین 1401 را ارائه نموده و در پایان، نحوه محاسبه و پرداخت این نوع از مالیات را از طریق سامانه expcar.tax.gov.ir، توضیح خواهیم داد. در گذر زمان، دولت ها به تدریج اقسام متفاوتی از مالیات را به قوانین مالیاتی اضافه کرده و به پشتوانه این قوانین، اقدام به اخذ مالیات از شهروندان خود نموده اند. بنابراین در تعریف مالیات بر خودرو می توان گفت، مالیات بر ماشین، نوعی از مالیات مستقیم بوده که به موجب آن، مالکین خودروهای با ارزش بیشتر از یک و نیم میلیارد تومان، موظف هستند تا درصد خاصی از ارزش ماشین تحت تملک خود را، طبق جدول میزان مالیات بر ماشین ۱۴۰۱، به عنوان مالیات به دولت بپردازند و سپس مفاصا حساب مالیاتی خودرو را از طریق سامانه expcar.tax.gov.ir، دریافت کنند؛ اعم از اینکه ارزش مذکور، مربوط به یک خودرو یا مجموع خودروهای تحت تملک آن مالکین باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سایت و امکانات آن، مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می شود. جهت اطلاع از نحوه ثبت نام در این سامانه، مطالعه مقاله زیر پیشنهاد می شود. در پاسخ به این سوال که چه خودروهایی مشمول مالیات بر ماشین ۱۴۰۱ می شوند؟

اگر شما این مقاله آموزنده را دوست داشتید و می خواهید اطلاعات بیشتری در مورد سایت بی درایو لطفا از سایت ما دیدن کنید.

لازم به ذکر است، نرم افزار مالیات من، توسط سازمان امور مالیاتی کشور، با هدف دسترسی راحت تر به امکاناتی همچون ثبت نام الکترونیکی جدید در سامانه عملکرد، اخبار مالیاتی، پرداخت الکترونیکی، مشاهده اظهارنامه های مالیاتی سال های گذشته و مواردی از این قبیل طراحی شده است. لذا لازم است، این افراد، در زمان مقرر و به میزان مشخصی اقدام به پرداخت مالیات خودرو نمایند. خوانندگان محترم می توانند، جدول ماخذ محاسبه مالیات خودرو سال 1401 را از طریق دانلود فایل زیر، دریافت نمایند. در بخش های قبل، پس از توصیف مالیات خودرو، به این سوال پاسخ دادیم که چه خودروهایی مشمول مالیات بر ماشین ۱۴۰۱ می شوند؟ نام کاربری (کد ملی) و کلمه عبوری را که در هنگام ثبت نام، دریافت نموده اید را در کادرهای مربوطه وارد کرده و پس از وارد کردن تصویر امنیتی، دکمه ورود را بزنید. اکنون 1 درصد از 270 میلیون تومان را محاسبه نموده که به عدد 27 میلیون تومان می رسیم. در نتیجه در مثال ما، تنها مازاد یک و نیم میلیارد تومان، یعنی 270 میلیون تومان مشمول مالیات بر ماشین بوده که طبق جدول مالیات خودرو سال 1401 که در بخش قبل ارائه نمودیم، مشمول نرخ مالیاتی 1% می باشد.

بخوانید:  خرید و فروش و قیمت خودرو آلفارومئو در تهران دیوار | bedrive

نکته ای که مالکان خودرو، لازم است به آن توجه داشته باشند، آن است که همانطور که استعلام بدهی عوارض سالیانه خودرو از طریق سامانه تهران من، انجام می شود، پرداخت مالیات خودرو، از طریق سامانه مالیات بر خودروهای تحت تملک، امکان پذیر می باشد. حال، می توانید از طریق کلیک بر روی عبارت مالیات بر نقل و انتقال خودرو، در منوی سمت راست، وارد سامانه مالیات بر خودروهای تحت تملک expcar.tax.gov.ir، شوید. به محض اعلام رسمی مهلت پرداخت مالیات خودرو، برای سال 1401 زمان مزبور، به این بخش از مقاله اضافه شده و مقاله به روز رسانی می شود. اگر چه مهلت پرداخت مالیات بر ماشین، در سال 1401 هنوز، رسما اعلام نشده، اما با توجه به مهلت مقرر در سال گذشته، می توان پیش بینی کرد که زمان مقرر در سال ۱۴۰۱ نیز به همان منوال می باشد. ضمانت اجرایی که برای عدم پرداخت مالیات بر خودرو 1401 در قانون در نظر گرفته شده است، آن است که ثبت نقل و انتقال خودروهایی که مشمول مالیات خودرو ۱۴۰۱ بوده، پیش از پرداخت مالیات متعلقه، امکان پذیر نمی باشد و در صورت تخلف از این حکم و ثبت نقل و انتقال ماشین، متخلفین در پرداخت مالیات مربوط به آن خودرو، مسئولیت تضامنی خواهند سایت بی درایو داشت.

در بخش های قبل، به تعریف مالیات خودرو پرداخته و به این سوال ، پاسخ دادیم که چه خودروهایی مشمول مالیات بر ماشین ۱۴۰۱ می شوند. به موجب قانون بودجه ۱۴۰۱، کلیه اشخاصی که مالک خودرو بوده و ارزش خودرو یا مجموع خودروهای تحت تملک آن اشخاص، بیش از یک و نیم میلیارد تومان باشد، موظف هستند که تا بهمن ماه 1401 برای پرداخت مالیات خودرو اقدام نمایند و در صورت عدم پرداخت، مشمول جرایم سنگین مالیاتی می شوند. بر اساس قانون مالیات خودرو که در بخش اول مقاله توضیح دادیم، تا میزان یک و نیم میلیارد تومان، ارزش خودرو یا مجموع خودروهای تحت تملک یک شخص، آن فرد از پرداخت مالیات بر خودرو ۱۴۰۱ معاف می باشد. ۲با توجه به حداقلی که برای ارزش خودرو های مشمول مالیات در قانون بودجه ۱۴۰۱ در نظر گرفته شده است، یعنی مبلغ یک و نیم میلیارد تومان، می توان نتیجه گرفت که تقریبا هیچ خودروی داخلی مشمول مالیات خودرو 1401 نبوده و مالیات ماشین ۱۴۰۱، تنها شامل خودروهای وارداتی می باشد؛ مگر در فرضی که یک شخص، مالک دو یا چند خودروی داخلی بوده که مجموع ارزش آن ها به یک و نیم میلیارد تومان می رسد. ۱آنچه که در تعلق مالیات خودرو ۱۴۰۱ اهمیت داشته، مجموع ارزش خودروهای متعلق به یک شخص می باشد.

بخوانید:  رنگ روغنی یا اکریلیک؟ کدام برای فضای داخلی مناسب تر است؟ | alborzpainting